Golden Gate
Wybudowany w 1937 roku (budowa trwała ponad 4 lata) most wiszący łączący San Francisco z hrabstwem Marin (Kalifornia). Należy do jednego z siedmiu cudów współczesnego świata. Jego długość to około 2700 metrów, przez około 30 lat był najdłuższym mostem wiszącym, jednak do dzisiaj jest najbardziej rozpoznawalnym i najsławniejszym mostem na świecie.


Most Samobójców
Golden Gate jest obok Nanjing Yangtze River Bridge (Chiny) najbardziej znanym na świecie tzw. mostem samobójców. Pierwsza osoba zabiła się z niego już 10 tygodni po jego otwarciu. Od tego czasu skoczyło z niego już około 2000 osób. Miasto na wiele sposób stara się od dawna zapobiegać tego typu tragediom, wzmożono policyjne patrole, zamontowano specjalny telefon, a w tym roku wybudowano specjalnie siatki utrudniające skok.


W 2006 roku Eric Steel nakręcił poruszający film dokumentalny "Most samobójców" ("The Bridge"), w którym pokazano autentyczne nagrania skoków oraz wywiady z rodzinami i znajomymi zmarłych. Steel przeprowadził też wywiad z osobą, która przeżyła skok z mostu. Natknęłam się na niego na filwwebie szukając ciekawych filmów dokumentalnych. Dla niektórych film nieetyczny, dla mnie wstrząsający i ważny. Dobrze, że powstał.


Golden Gate w popkulturze
Golden Gate jest najczęściej pojawiającym się w filmach mostem. Twórcy bardzo lubią go niszczyć, ale często pojawia się też jako główna atrakcja, np. jako pierwsze miejsce mijanie po przyjeździe do San Francisco. Niżej wymieniam przykłady produkcji, w którym Golden Gate się pojawia.

"Potwory kontra obcy"
atak na San Francisco!, scena z filmu tutaj

"Mroczne przejście"
Lauren Bacall przewożąca Bogarta w bagażniku przez Golden Gate 

"Megaszczęki kontra megamacki"

"Blue Jasmine"

"Brudny Harry"

"Pacific Rim"

"Złote wrota"

"Zawrót głowy"
Golden Gate przyciągnął też bohaterkę filmu Hitchcocka, film tutaj

"Ewolucja planety małp"

"To przyszło z głębin morza"
gigantyczna ośmiornica vs San Francisco

"Pani Doubtfire"

"Zodiak"

"Star Trek"

"X-Men: Ostatni bastion"
scena tutaj


inne filmy, w których pojawia się Golden Gate: Nagi instynkt, Hulk, Superman, Obywatel Milk, Bullitt, Presidio.

Pewnie to bardziej to całe zamieszanie wokół niego, a nie most sam w sobie, ale rzeczywiście jest w nim coś romantycznego i magnetyzującego. Może ktoś z was miał przyjemność być w San Francisco?


4 komentarze:

  1. Powiedziałabym, że ten obiekt rzeczywiście działa na wyobraźnię - chciałabym kiedyś móc zobaczyć go na żywo. Niby most, a jednak ile historii może nieść...

    No i przypomniałaś mi o "Blue Jasmine", muszę wreszcie obejrzeć.

    OdpowiedzUsuń
  2. oooj, mam zamiar go zobaczyc w przeciagu dwoch lat :D

    OdpowiedzUsuń