30 dobrych filmów, o których mogłeś nie słyszeć - część 2

Jakiś rok temu na blogu opublikowałam listę 15 dobrych, a stosunkowo mało znanych filmów (tutaj). Przypomniałam sobie ostatnio, że do stworzenia tytułowej listy 30 filmów brakuje jeszcze jednego postu, więc dzisiaj z małym opóźnieniem drugie 15 ;)

16. Stacja końcowa
Vittorio De Sica obok klasyków takich jak "Złodzieje rowerów" czy "Matka i córka" ma też na koncie film, w którym w roli głównej obsadził nie Włocha, a Amerykanina - Clifta. Akcja całego filmu rozgrywa się na dworcu kolejowym.


17. Wtajemniczenie
Jedna z pierwszych i moim zdaniem lepszych ról Jolie.


18. Wesołych świąt, pułkowniku Lawrence
Tak, dobrze widzicie. Po prawej stronie stoi sam David Bowie. Bardzo dobry film wojenny z 1983 roku.

19. Proszę nie pukać
Monroe znana jest głównie z ról komediowych, a z tych dramatycznych większość widzów kojarzy "Skłóconych z życiem" czy "Niagarę". Marilyn ma na koncie też kilka innych ról w tym m.in tę w "Proszę nie pukać". Gra tu chorą, młodą dziewczynę, która dopiero co opuściła szpital psychiatryczny i w hotelu opiekuje się dziećmi bogatego małżeństwa.

20. Najlepszy
Susan Sarandon, Carey Mulligan, Pierce Brosnan i Aaron Taylor-Johnson - melodramat o stawaniu na nogi po śmierci najbliższej osoby.


21. Martwe gołębie
Jeden z tych wyjątkowych filmów - jedyny w swoim rodzaju. Vaughn w roli sympatycznego mordercy naprawdę rozbraja. Bardzo mało znana, a bardzo oryginalna i ciekawa propozycja. Tak tak, ten pan obok to młody Phoenix.


22. Gorzej być nie może
Mało się kręci czarnych komedii. Na ok. 1800 obejrzanych filmów widziałam ich jedynie 13. "Gorzej być nie może" to film dobry, zabawny i wciągający. Z czasem rozkręca się coraz bardziej wraz ze wzrostem ilości absurdów. Występuje m.in Cameron Diaz - 7/10.


23. Cobb
Tommy Lee Jones jako Ty Cobb, amerykański baseballista. Pamiętam dużo emocji i rewelacyjnego Jonesa.


24. Żółty Rolls-Royce
Shirley MacLaine, Ingrid Bergman, Rex Harrison i Alain Delon. To chyba wystarczająca rekomendacja. Przyjemne kino.

25. Helen
Jedno z lepszych studium depresji endogennej. Przede wszystkim świetnie pokazuje bezsilność osoby chorej wobec choroby. Nie podobał mi się jeden z  wątków, ale generalnie to niezłe kino, szczególnie dla osób zainteresowanych tematem. Bardzo dobry występ Ashley Judd.

26. Skamieniały las
Bette Davis i Humphrey Bogart (jego pierwsza, doceniona rola).

27. W zwierciadle złotego oka
Marlon Brando i Elizabeth Taylor w jednym filmie? Tak! Istnieje takie cudo. To zupełnie inna pozycja wśród produkcji wyreżyserowanych przez Johna Hustona. Wyjątkowo mroczne i ciężkie w odbiorze southern gothic, jeden z moich ulubionych filmów. Aktorsko - WOW.

28. Spojrzenie mordercy - recenzja
Porąbany film, w którym Reese Witherspoon daje maksymalnego czadu.

29. Sam pośród miasta
"Popiół i diament", "Do widzenia, do jutra..." czy "Salto". W filmografii Cybulskiego można znaleźć znacznie więcej wartych obejrzenia pozycji, w tym "Sam pośród miasta". Zwykły-niezwykły film.

30. Jak ptaki bez gniazd
"Tramwaj zwany pożądaniem" czy "Kotka na gorącym, blaszanym dachu" to najbardziej znane filmy oparte na sztukach Tennessee Williamsa. Nie gorszą ekranizacją są "Jak ptaki bez gniazd". Mniej efektowne, mniej przystępne, ale bardzo poruszające, no i genialna, drugoplanowa Joanne Woodward.

5 komentarzy:

 1. Dzięki, świetna notka. Moja lista filmów do obejrzenia na filmwebie się poszerzyła. Z tych podanych kojarzyłam tylko "Proszę nie pukać", "Najlepszy" i "Helen" :)
  Pozdrawiam,
  http://magiel-kulturalny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Z ciekawością przeczytałam Twoją listę i faktycznie o wielu nie słyszałam, niektóre z kolei już widziałam, a kilka miałam w planach jak HELEN, Jak ptaki bez gniazd. I pamiętam cały czas o W zwierciadle złotego oka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Helen i Proszę nie pukać zapisuję do obejrzenia! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Faktycznie nie słyszałam o tych filmach, ale może dlatego, że nią są w moich klimatach.

  OdpowiedzUsuń
 5. ,,Spojrzenie mordercy" i ,,Wtajemniczenie" koniecznie muszę zobaczyć!

  OdpowiedzUsuń