TOP7: Bohaterki z borderline

Kiedy usiadłam i zaczęłam wypisywać filmy wyszło mi ich zaskakująco dużo. Kino lubi pokazywać bohaterów ze schizofrenią czy psychozą, jednak okazało się, że bohaterek z osobowością borderline też jest niemało. Wybrałam moje ulubione i moim zdaniem najlepiej zagrane, lista poniżej :)


1. Lizzie (Prozac Nation)
Film oparty jest o autobiograficzną książkę Elizabeth Wurtzel. Christina Ricci stworzyła niesamowitą kreację, nie spodziewałam się po niej tak świetnej gry. Sam film ma średnie opinie.


2. Gia Carangi (Gia)
Film biograficzny o jednej z bardziej znanych w latach 70-tych i 80-tych modelek. Jolie była stworzona do tej roli, widać, że włożyła w nią całe serce. Sama produkcja jest niestety... średnia. Udające dokument wywiady z rodziną i scenariusz pozostawiają nieco do życzenia jednak nieziemska Angelina nadrabia te braki.


3. Clementine Kruczynski (Zakochany bez pamięci)
Cudowny film, Carrey pokazuje swój talent w roli dramatycznej, a Winslet daje popis jako zwariowana, labilna Clementine.
 


4. Tiffany Maxwell (Poradnik pozytywnego myślenia)
Mam olbrzymi sentyment do pierwszej roli, w której widziałam Lawrence. Tiffany jest inteligentna, charyzmatyczna i ciężko jej nie lubić.

5. Julia/Bonny (Grzeszna miłość)
To jak jednocześnie jest pewna siebie i bez poczucia własnej wartości. Zakochana i bez serca. To jak potrzebuje akceptacji, jak szuka jej przez seks. To wszystko sprawia, że Jolie po raz drugi stworzyła rewelacyjny portret kolejnej trudnej, skomplikowanej bohaterki. Za rolę tę otrzymała nominację do Złotej Maliny, no cóż.. Generalnie to nie jest dobry film. Kiczowaty, naciągany i tak dalej. Mimo tego dałam mu 7/10 (a nawet zastanawiałam się czy nie dać więcej). Intensywność emocji i to co jest między Jolie, a Banderasem rzadko ogląda się na dużym ekranie.

6. Eloise ("Million Dollar Hotel")
Nieobecna, wrażliwa, zamyślona - Eloise jest jedną z mieszkanek tytułowego hotelu. Melancholijny film z jeszcze bardziej melancholijną ścieżką dźwiękową.

7. Maria Elena (Vicky Cristina Barcelona)
Pełna emocji, namiętności i pasji - przy Marii Elenie nawet Scarlett gaśnie.

inne posty z serii top7

15 komentarzy:

  1. Ciekawy ranking, który w moim przypadku byłby raczej nie do stworzenia, ale zastanawiałem się czy do tego rankingu pasowałoby Jolie z "Przerwane lekcji muzyki", bo musze przyznać, że po przeczytaniu całości dalej nie wiem jakimi kryteriami wyboru się kierowała :| Jeśli tak, to Jolie miałaby 3 miejsca :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie rozumiem o co chodzi - "po przeczytaniu całości dalej nie wiem jakimi kryteriami wyboru się kierowała :|" - w sensie ja? To proszę przeczytać tytuł posta ;) Wypisałam z 10 filmów i wybrałam aktorki, które najlepiej zagrały/najbardziej mi się podobały w tej roli.

      Jolie w "Przerwanej.. " było socjopatką z tego co pamiętam, a to nie jest post o socjopatach ;)

      Usuń
    2. No właśnie chodzi o to, że nie za bardzo wiem o kim to jest post ;) Ja się na psychologi nie znam, a "osobowość pogranicza" mówi mi tyle co nic :P A przekrój przez bohaterki masz bardzo szeroki i stąd moja konsternacja, ale spoko, przecież nie muszę rozumieć wszystkiego.

      I choć filmy, z których czerpiesz postaci obejrzałem tylko dwa, to są one dla mnie zupełnie różne i nie potrafię dla nich znaleźć wspólnego mianownika dla - jak piszesz - "tej roli". No chyba, że "osobowość pogranicza" :]

      Usuń
    3. "Bohaterki z borderline" jak tytuł wskazuje ;) Są filmy, w których pojawiają się osoby ze schizofrenią (nie będę przytaczać tytułów żeby nie spojlerować, bo często na końcu okazuje się, że bohater miał schizofrenię i wszystko co widzieliśmy przez cały film to wytwór jego wyobraźni - pewnie przypominasz sobie przynajmniej 2 bardzo znane takie filmy), są filmy gdzie bohaterka ma depresję, gdzie ktoś cierpi na otyłość, na anoreksję, a tutaj są bohaterki, które cierpią na borderline. Mam nadzieję, że wszystko jasne, bo wymiękam w dalszym tłumaczeniu :)

      Usuń
    4. Ok, no niby ogólny zamysł rozumiem, ale czy ta "osobowość borderline" ma jakieś cechy, że wiadomo, że akurat na taką osobę trafiliśmy ?:|

      Usuń
    5. Tak, borderline ma określone cechy, dla laika może to być podobne do zaburzen lękowych, choroby dwubiegunowej albo depresji. Diagnoza to zadanie dla specjalisty.

      Na borderline cierpiała koleżanka Lisy/Angeliny z filmu "Przerwana lekcja muzyki" Susanna Keysen.

      Usuń
  2. Bardzo ciekawe zestawienie i kolejnych kilka tytułów do nadrobienia ;) Lubię "Poradnik Pozytywnego Myślenia" i uważam, że Lawrence była genialna jako Tiffany, ale i tak wolę książkę. A co do "Grzesznej miłości" to film mi się podobał, nawet jeżeli jest kiczowaty to i tak ma to coś co sprawia, że dobrze się go ogląda :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z "Grzeszna miłością" miała to samo, no po prostu ma coś hipnotyzującego.

      A jeśli chodzi o książkę to czytałam ją po filmie i jakoś tak kurcze.. Tak jak ludzie czytają książkę i potem podświadomie w filmie oczekują, że na ekranie pojawią się różne cytaty, sceny itp. to ja miałam odwrotnie ;) Oczekiwałam tego w książce, no i trochę za dużo o sporcie i jakoś tak.. Ale przeczytałam ją w 3 dni - miła i przyjemna :)

      Usuń
  3. Mnie też się podobała "Grzeszna miłość" - jest coś w tym filmie, co przyciąga :)
    Z Twojego zestawienia nie widziałam tylko dwóch filmów - Prozac Nation i Million Dollar Hotel. Ten drugi chodzi mi po głowie od bardzo dawna.
    Vicky Cristina Barcelona - Penelope była rewelacyjna i sto razy lepsza niż Scarlett.
    A co do Pamiętnika pozytywnego myślenia - jak napisałam w recenzji: Film mi się bardzo podobał i mimo że widziałam go przed przeczytaniem książki, nie wpłynął w żaden sposób na jej odbiór. Filmowa historia skupia się na wątku romansowym, więc rozwija to, co w książce było na bocznym torze. Razem tworzą ciekawą całość, mimo sporych skrótów i zmian. Warto przeczytać i zobaczyć, bez względu na kolejność. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W "Prozac.." głównym tematem jest właśnie choroba bohaterki. Jeśli kogoś ten temat nie interesuje itd. to może się znudzić. W kilku scenach jest też Michelle Williams ;) A "Million.." to film tak dziwny.. Niby oceniłam go bardzo dobrze, ale muszę do niego jeszcze wrócić. Jeden z dziwniejszych jaki widziałam.

      Usuń
  4. Bardzo ciekawy ranking, przydatny szczególnie dla takich jak ja - osób z podobnymi problemami.

    Chętnie poznam również inne tytuły, nawet jeśli Ci się nie podobały. Lubię zgłębiać ten temat :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Fatalne zauroczenie (1987) - osobowosć z pogranicza/borderline.

    Proponuję jeszcze tą pozycję. Bardzo fajna lista. Ktoś może coś jeszcze polecić?

    OdpowiedzUsuń
  6. Kurczę no... to by wyjaśniało dlaczego osobowa kreacja Kate Winslet w Eternal Sunsine of The Spotless Mind tak dalece ze mną rezonowała...

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetne zestawienie bohaterów z borderline! Twoje opisy postaci są bardzo szczegółowe i wnikliwe. Dziękuję za ten interesujący wpis.
    https://tomkarokna.pl/

    OdpowiedzUsuń