Urodzona 46 lat temu w Nowym Jorku. Córka Francisa Ford Coppoli, aktorka, projektantka mody, reżyserka
reklam (Dior, H&M), teledysków, no i w końcu reżyserka filmów, laureatka
Oscara. Studiowała fotografię i malarstwo. Zadebiutowała już jako niemowlę w "Ojcu Chrzestnym". Jej pierwszym mężem był reżyser Spike Jonze, obecnie jest z liderem zespołu Phoenix. Na co dzień projektuje dla japońskiej marki Milkfed. Dzisiaj przegląd filmów uzdolnionej artystki i kobiety, której sukcesu nie można wytłumaczyć nazwiskiem, bo tworzy naprawdę dobre kino.
1999 Przekleństwa niewinności
Historia pięciu pięknych sióstr, którym rodzice okazywali miłość w niszczący sposób - zabierając wolność. Pierwsza pełnometrażowa produkcja Coppoli to czystość przemieszana z erotyzmem, łagodność z brutalnością, a miłość z bólem. Nastrojeni pięknymi, niepokojącymi melodiami podglądamy nastolatków – ich pragnienia, tajemnice oraz przedstawione w pastelach cierpienia.
2003 Między słowami
Najlepszy wśród filmów Sofii, za scenariusz do którego została nagrodzona Oscarem. Coppola umieszczając głównego bohatera - podstarzałą gwiazdę kina - w swoim ukochanym Tokio, przedstawiła w zabawny sposób różnice kulturowe, ale też problem w komunikacji ogólnie - wśród ludzi czy w związkach. Urzekający, magiczny, wyjątkowy - 10/10.
2006 Maria Antonina
To nie jest typowy dramat historyczny, m.in. dlatego, że skupia się bardziej na niuansach międzyludzkich niż na polityce i faktach. Do tego odważnie wybrana ścieżka dźwiękowa, cukierkowy klimat i humor, którym Maria Antonina próbuje rozładować nużącą powagę wszechobecną w jej nowym życiu, a Sofia patos towarzyszący tego typu produkcjom.
2010 Somewhere
Najsłabsza moim zdaniem pozycja z tej listy. Film, w którym nie zobaczycie nic nowego i który nic nie wniesie do waszego życia. Za subtelny, zbyt statyczny, zbyt powściągliwy, jednak głównie dzięki temu, że niezmiennie pod względem estetycznym Coppola jest niezawodna, nie można zaliczyć go do jednoznacznie złych. Mamy tu masę ciekawych i ładnych ujęć, przyjemnie oglądającą się energię między głównymi bohaterami i dobrze odwzorowaną, ale nużącą do oglądania samotność.
2013 Bling Ring
Nieco pusty, tak jak i życie bohaterów film, który Coppola postanowiła nakręcić po przeczytaniu artykułu w Vanity Fair. Na ten dziwaczny, światek z początku patrzy się ze zdziwieniem i zainteresowaniem, niestety dość szybko okazuje się, że film już więcej nie zaoferuje.Temat ciekawy, ale (pomimo starań reżysera) nie będący w stanie utrzymać zainteresowania widza przez 90 minut. Film - ciekawostka.
2016 Na pokuszenie
Raczej udana tragikomedia. Raczej, bo odczuwalna długość filmu to 2 godziny (trwa 1,5). Kameralny klimat, odrobina napięcia, dobra Fanning, świetny humor - to wszystko składa się na produkcję, którą można obejrzeć, ale niekoniecznie trzeba polecać innym.
Wszystkie przeglądy TUTAJ
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz