10 filmów, których akcja toczy się w latach 60-tych

Poważny człowiek (A Serious Man)
Gorzki, sarkastyczny, błyskotliwy komediodramat z genialną kreacją Stuhlbarga. Jedna z najoryginalniejszych i najzabawniejszych produkcji jaką widziałam. Hiob, "Proces" Kafki, kot Schrodingera - mało jest filmów, w których tak wiele teorii, postaci itp. z różnych dziedzin życia jest ze sobą w tak interesujący sposób powiązanych. O podejściu do życia, problemach, religii, decyzjach, nauce, absurdalności, priorytetach, przeciętności... Wszystko jest ze wszystkim zgrabnie połączone, a dopatrywanie się tego sprawia ogromną radość, ale jest też nie lada wyzwaniem. Jednak abstrahując od tego wszystkiego to produkcja, którą się świetnie ogląda. Mój ulubiony film braci Coen.


Była sobie dziewczyna (An Education)
Kiedy patrzę na ten film z dużego dystansu to jest to nieskomplikowany moralitet i ukłon ku nauce, niezależności i moralności. Jednak ujmująca, autentyczna Carey Mulligan, klimat, kreacje aktorskie reszty ekipy, dialogi i zakończenie (to przy pierwszym seansie) podnoszą tę produkcję mimo prostoty do rangi filmu bardzo dobrego i mądrego.


Moonrise Kingdom
Cudna, ujmująca opowieść o miłości małych outsiderów. Film, który zadziwia i uwodzi coraz bardziej z każdym, kolejnym ujęciem. Baśniowy klimat, szczypta akcji i wachlarz świetnych aktorów w rolach nietuzinkowyh postaci. Piękne, urocze, ale absolutnie niecukierkowe kino.Złap mnie jeśli potrafisz (Catch Me If You Can)
Mój ulubiony film Spielberga. Jedna z biograficznych produkcji, która nie jest poważna i podręcznikowo wykonana. Są zwroty akcji, emocje, śmiech i wzruszenie. Jest dynamicznie i ciekawie. No i DiCaprio ostatni raz z tym chłopięcym wzrokiem i młodzieńczym szaleństwem wypisanym na twarzy.


Samotny mężczyzna (A Single Man)
Wspaniała kreacja Colina Firtha i rozkoszna Julianne Moore. Prosta, spokojna, ale klimatyczna historia, o której się pamięta.


Radio na fali (The Boat That Rocked)
Brytyjska, rockowa ekipa, z którą każdy chciałby się zaprzyjaźnić. Jeśli lubicie dobrą muzykę i dobrą zabawę - koniecznie.


Dziewczyna z fabryki (Factory Girl)
Biograficzna produkcja o Edie Sedgwick - muzie Andy'ego Warhola. Film skupia się na jej osobie, ale wiele jest też samego Warhola (w tej roli Guy Pearce) oraz całego towarzystwa, w którym oboje się obracali. Przeplatające się sztuka i zabawa, które jak często w biograficznych produkcjach idą w tym samym kierunku. Cieszę się, że obejrzałam film, bo dowiedziałam się wreszcie czegoś o tym kultowym artyście oraz te kilka lat temu przekonałam, że Sienna Miller jest świetną aktorką i warto sięgać po jej inne produkcje.


Co jest grane, Davis? (Inside Llewyn Davis)
Film w recenzji opisałam jako połączenie "Poważnego człowieka" i "Bracie, gdzie jesteś?". To jednak nie znaczy, że produkcja jest wtórna. Jest po prostu coenowska. Znowu można porozmyślać, pośmiać się (chociaż nie na głos jak na komedii - raczej w duchu), podziwiać aktorskie kreacje (musiałabym tu wymienić nazwiska wszystkich aktorów), a tym razem i pokołysać w folkowych rytmach. Bardzo fajny film, do którego kiedyś wrócę.


Do diabła z miłością (Down with Love)
Przesłodzona, przerysowana i do bólu uroczo-kiczowata komedia romantyczna. Renee Zellweger i Ewan McGreogor prześcigają się w uwodzeniu widza. Scenografia, klimat, dialogi, kostiumy - wszystko jest olśniewające, ale oczywiście produkcję należy traktować z przymrużeniem oka. Dla mnie zabawny, uroczy cukiereczek.


Dziewczyna Hitchcocka (The Girl)
No i znowu bezbłędna kreacja Sienny Miller. To ona daje popis, to ona skupia na sobie całą uwagę, to ona jest gwiazdą. Sam Hitchcock średni, no i jego fajni mogą nie znieść fali krytyki pod jego adresem, bo film jest jego jedną, wielką krytyką. Poprawnie nakręcony, ale dobry film na raz - 7/10.

Szukacie więcej filmów, których akcja toczy się w latach 60-tych? Pokusa, Uśpieni (część filmu), W Brighton, Nine, Wątpliwość, Austin Powers (dwa pierwsze filmy), Grudniowi chłopcy, Zodiak, Dreamgirls, Liz i Dick, Przerwana lekcja muzyki, Ginger i Rosa, Full Metal Jacket, Służące, Ida, Across the Universe, Amerykańska zbrodnia, Good Morning, Vietnam, Dobry agent, Legend, Wielkie życie, Annabelle, Przerwana lekcja muzyki, Rozgrywka.

Macie inne propozycje? 

Inne posty z serii "10 filmów, których akcja toczy się w latach..." znajdziecie tutaj

10 komentarzy:

 1. no i już wiem co obejrzeć w tym tygodniu ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe zestawienie, kilka tytułów dopisałam do mojej listy "filmów do nadrobienia" :) Od siebie dodałabym bardzo przyjemną francuską komedię romantyczną "Populaire". Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. ,Macie inne propozycje ?
  Tak, najlepiej coś, co powstało w latach 60' .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ;) Wiadomo, że te z 60-tych można znaleźć szukając filmów, które powstały w tych latach (braawo!;) Trudniej znaleźć nakręcone współcześnie filmy stylizowane na te starsze - po to też ta seria postów. Pozdrawiam :)

   Usuń
 4. Służące film z 2011 r. wzorowany na lata 60 a do tego mega zabawny ;) http://www.filmweb.pl/film/S%C5%82u%C5%BC%C4%85ce-2011-567127

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież wymieniłam :) Wzorowany? Tam akcja dzieje się w latach 60' ;)

   Usuń
 5. Nieśmiertelny "Dirty Dancing" :)

  OdpowiedzUsuń
 6. I jeszcze "Peggy Sue wyszła za mąż".

  OdpowiedzUsuń
 7. Złap mnie jeśli potrafisz i Samotny mężczyzna to dwa filmy, które IMO warto odpalić jeśli ktoś nie oglądał. pozostałe? owszem, ale w tych dwóch Tom Ford i Steven Spielberg pokazali swoją moc i doświadczenie reżyserskie.

  OdpowiedzUsuń